[layerslider id="5"]

Targ Pietruszkowy powstał z potrzeby chwili. Po prawej stronie Wisły nie było żadnego prawdziwego targowiska od czasu wyburzenia słynnych przedwojennych „jatek podgórskich”. Postanowiliśmy zmienić ten stan rzeczy. Zmiana miała jednak polegać na zaproszeniu do Podgórza najlepszych, certyfikowanych, małopolskich rolników. Dzięki temu dzielnica zmieniła swoje oblicze i z zakupowej pustyni stała się ekologiczną oazą Krakowa. Chcieliśmy mieć w Podgórzu targ prawdziwy i najlepszy, właśnie taki jak funkcjonował tu przed wojną.

listek_czarny

Naszymi podstawowymi wartościami są:

NATURALNIE


Dajemy Ci pewność, że żywność sprzedawana na Targu jest zdrowa i ekologiczna. W 100% pochodzi od rolników i przetwórców, którzy posiadają certyfikaty ekologiczne lub właścicieli małych gospodarstw (max. 15 ha), w których proces produkcji odbywa się metodami tradycyjnymi, bez użycia popularnej „chemii”.

LOKALNIE


Jedna z najważniejszych cech Targu. U nas znajdziesz żywność pochodzącą z gospodarstw oddalonych do ok. 150 km od Krakowa m.in. z Zatoru, Woli Batorskiej, Liszek, Podstolic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lipnicy Murowanej i innych miejscowości. Dzięki temu zapewniamy świeżość produktów oraz wsparcie dla naszej lokalnej społeczności.

BEZPOŚREDNIO


Wszystkie produkty sprzedają ich wytwórcy, którzy własnoręcznie uprawiają, hodują i produkują żywność. Osobiście odpowiadają też za jej jakość. Sprzedaż bezpośrednia sprawia, że mogą oni otrzymać godziwą cenę za swoją ciężką pracę, a Ty poznajesz rolnika, któremu zawdzięczasz tak pyszne produkty.

o-nas_13

Ekologiczna i naturalna żywność, uprawiana, wyhodowana i wytworzona w granicach ok. 150 km od Krakowa, sprzedawana bezpośrednio przez rolnika – w tych słowach mieści się idea Targu Pietruszkowego. Łączymy ze sobą sprzedawców – lokalnych hodowców i rolników z mieszkańcami Krakowa. Chcemy uniknąć anonimowości oraz pośredników. U Nas liczy się człowiek i działanie zgodne z naturą.

Przyjdź na Targ i sam się przekonaj!

listek_czarny

Jak działamy?

W celu koordynacji Targu Pietruszkowego powstała fundacja o tej samej nazwie. Wspiera ona rozwój inicjatywy oraz umożliwia jej funkcjonowanie jako podmiotu prawnego. Nasze działania ukierunkowujemy na budowanie więzi między klientami oraz dostawcami, a także na wspieranie lokalnych wytwórców żywności. Chcemy zapewnić każdej osobie pewność, że kupuje w pełni zdrowe, świeże i lokalne produkty.

Targ Pietruszkowy jest wyjątkowym miejscem, ponieważ działa na zasadzie non-profit. Co to znaczy? Wszelkie wpływy z Targu są przeznaczone na jego rozwój. Obecnie zysk wystarcza na organizację Targu w podstawowym wymiarze, ale chcemy dla Was rozwijać się i m.in badać większe ilości żywności dostarczanej przez rolników, wyposażyć stanowiska w lampy czy odpowiednie chłodnie. Wszystko po to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo zakupów każdemu odwiedzającemu nasz Targ.

bialy_listekCertyfikacja

Nikt z wystawców nie znalazł się na Targu z przypadku. Nasz zespół dba o to, aby sprawdzić gospodarstwo, z którego pochodzą produkty oferowane do sprzedaży. Istnieją dwa typy certyfikatów na Targu, które uprawniają do sprzedaży:


– certyfikat zewnętrzny : pochodzi z jednej z 20 polskich firm, które mają uprawnienia do nadawania ekologicznych certyfikatów. Takiej żywności już nie badamy.


– certyfikat pietruszkowy : Jeśli dany wystawca nie posiada certyfikatu zewnętrznego nasz zespół udaje się na miejsce, aby sprawdzić sposób wytwarzania żywności. W tym celu losujemy cyklicznie produkty, które są następnie badane w laboratorium pod kątem zawartości środków ochrony roślin i ich pochodnych, a mięso i ryby testujemy na obecność antybiotyków i sztucznych pasz. Wystawcy nie są uprzedzani o dacie pobrania próbek. Wyniki badań są jawne. Jeśli wynik badań jest pozytywny i okaże się, że wystawca w swoich uprawach korzystał w niedozwolonych przez nas środków, jest usuwany z Targu Pietruszkowego.

listek_czarny

Jak dołączyć do wystawców?

Chcesz być częścią Targu i sprzedawać swoje produkty? Napisz do nas:

Pamiętaj, musisz spełniać następujące warunki:

– odległość gospodarstwa powinna wynosić do ok. 150 km od Krakowa (wymóg lokalności) ;

– posiadanie certyfikatu ekologicznego lub zgoda na poddanie się niezapowiedzianym badaniom laboratoryjnym (wymóg naturalności);

– rolnik lub przetwórca sprzedaje swoje produkty sam lub powierza sprzedaż komuś ze swojej rodziny (wymóg bezpośredniości).

O nas

Jesteśmy grupą miłośników lokalności, odpowiedzialności społecznej i zdrowego, naturalnego żywienia. Stworzyliśmy Fundację Targ Pietruszkowy, aby rozwijać idee i wartości, w które wierzymy i rozwijamy dzięki Targowi. Sercem zawsze związani z krakowskim Podgórzem.

Nasze wartości:

  • naturalnie
  • lokalnie
  • bezpośrednio