[layerslider id="4"]

Kim jesteśmy

Fundacja Targ Pietruszkowy powstała w celu organizacji handlu na targu, wspierania naszych dostawców oraz promocji tego, co wpisuje się w nasze podstawowe wartości: lokalnie, naturalnie i bezpośrednio. 

Organizując targ łączymy producentów ekologicznej i naturalnej żywności z klientami: z jednej strony zapewniamy drobnym rolnikom i przetwórcom rynek zbytu, a z drugiej umożliwiamy mieszkańcom Krakowa dostęp do lokalnej, sezonowej i nieprzetworzonej żywności najwyższej jakości. Nasz targ to praktyczna realizacja filozofii „od pola do stołu” w ramach której promujemy naturalne produkty  zrównoważonego rolnictwa jako alternatywę do taniej, masowej żywności niewiadomego pochodzenia.

Co jeszcze robimy

Angażujemy się w edukację konsumentów. Poprzez różne działania, takie jak pokazy, degustacje i warsztaty kulinarne, promujemy zdrowe nawyki żywieniowe oraz świadome spożywanie lokalnych produktów, nie marnujemy jedzenia! Zwracamy także uwagę na zrównoważony rozwój.

Wspieramy lokalną społeczność. Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi w prowadzeniu akcji pomocowych. Zapraszamy inne organizacje na targ.

Bliska jest nam idea zero waste. Nie tylko promujemy zakupy z własną torbą, ale także organizujemy warsztaty m.in. szycia woreczków na warzywa, tworzenia woskowijek.

Fundacja propaguje wartości ekologiczne. Tworzymy przestrzeń, w której klienci mogą wspierać lokalnych producentów i dbać o środowisko.

Historia powstania Fundacji Targ Pietruszkowy

Idea utworzenia w Podgórzu lokalnego targu ze świeżą żywnością od lokalnych dostawców dojrzewała przez wiele lat. Pomysł członków stowarzyszenia PODGORZE.PL stał się realny w 2013 roku dzięki funduszom pozyskanym z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (za pośrednictwem Fundacji Partnerstwo dla Środowiska).

Oficjalne otwarcie Targu Pietruszkowego na Rynku Podgórskim nastąpiło 29 czerwca 2013 roku. Wtedy targ miał charakter sezonowy, od czerwca do października. W kolejnym roku, ze względu na remont Rynku Podgórskiego, targ został przeniesiony na Plac Niepodległości, gdzie pozostaje do  dziś.

Pomysł sprzedaży naturalnych i ekologicznych produktów wprost od małopolskich rolników od początku spotkał się z dużym zainteresowaniem i już w 2014 roku podjęto decyzję o funkcjonowaniu targu przez cały rok. W tym celu zostały wynajęte i wyremontowane podziemia KS Korona przy Kalwaryjskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Niepodległości.

W związku z rozwojem Targu Pietruszkowego i pomysłami na nowe działania, w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL powołało Fundację Targ Pietruszkowy, która została oficjalnie zarejestrowana w maju 2016 roku.

Od lipca 2021 roku Targ odbywa się także na parterze budynku KS Korona.

Od sierpnia 2023 roku posiadamy status Przedsiębiorstwa Społecznego.  

Alicja Kowalik, prezes zarządu

Rzuciła (na chwilę) pracę zarządcy nieruchomości, aby zarządzać targiem. Miłośniczka krakowskiego Podgórza, koordynatorka kilku edycji Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez stowarzyszenie PODGORZE.PL. Związana z organizacjami pozarządowymi od kilkunastu lat, absolwentka programu Menedżerowie NGO PROMENGO organizowanego przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich.  

Kamil Łapa, wiceprezes zarządu

Pasjonat Targu od samego początku jego przygody – zaczynając jako oddany wolontariusz, poprzez etap pracy jako pracownik, aż po zaszczyt bycia członkiem zarządu. Jego doświadczenie jest nie tylko głębokie, ale również różnorodne. W ZHP specjalizuje się w obszarze organizacyjno-finansowym, gdzie zdobył umiejętności niezbędne do sprawnego kierowania projektami i dbałości o ich stabilność finansową. Organizowanie wydarzeń to dla niego nie tylko praca, to wyraz pasji. Nie tylko angażuję się w prace zarządcze, ale również pełni rolę logistycznego koordynatora. Koordynator „Paczki Pietruszkowej”. Jest gotów ogarnąć wszelkie wyzwania związane z Targiem, łącząc doświadczenie, pasję i zapał do działania.

Andrzej Żwawa, przewodniczący Rady Fundacji

W ruchu ekologicznym od 1987. Do 2007 r. był redaktorem naczelnym miesięcznika „Zielone Brygady. Pismo Ekologów”, następnie koordynował program „Zielona Inicjatywa Gospodarcza” i współpracował ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. W 2009 r. doprowadził do powstania Koalicji Sprawiedliwego Handlu. Obecnie Prezes Zarządu Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska. Członek Rady Zarządzającej Biocert Małopolska Sp. z o.o.

Aleksandra Mróz-Ferfecka, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji

W Stowarzyszeniu Podgorze.pl od 2016 roku, od 2022 członkini zarządu. Instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w stopniu harcmistrzyni.

Filip Wadowski, członek Rady Fundacji

Country Director, NESsT Poland, Doradca strategiczny przedsiębiorstw społecznych. Przygodę z impact investing zaczynał we włoskim banku Cassa Padana, następnie odpowiadał za proces analizy pożyczkowej dla polskich podmiotów ekonomii społecznej w TISE. Od początku 2019 roku kieruje działaniami NESsT w Polsce, globalnej organizacji social impact investing. Od 2021 koordynuje realizację programów akceleracyjnych NESsT w Polsce i Rumunii, które tworzą jakościowe miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym i społecznym. Doradca firm społecznych i ekspert w Konkursie na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku organizowanym przez FISE.

Agnieszka Włodarczyk-Gębik, członkini Rady Fundacji

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych w obszarze MŚP i rozwoju regionalnego. Ukończyła kursy na International Economic Business School i Agile Project Management (EY – 2021-2022). Od 2013 roku koordynuje projekty w Krakowskim Parku Technologicznym, specjalizując się w Smart City, innowacjach i gospodarce o obiegu zamkniętym. Aktywnie uczestniczy w konsultacjach, tworzeniu strategii i inicjatywach międzynarodowych. Wykłada na uczelniach, współpracuje z sektorem prywatnym, publicznym i finansowym. Jest także współzałożycielką Kraków Living Lab, angażuje się w projekty społeczne i hackatony, będąc mentorką i jurorką. Jej wieloletnie doświadczenie obejmuje zarządzanie projektami międzynarodowymi, konsultacje i rozwijanie innowacji na poziomie regionalnym i globalnym.

O nas

Jesteśmy grupą miłośników lokalności, odpowiedzialności społecznej i zdrowego, naturalnego żywienia. Stworzyliśmy Fundację Targ Pietruszkowy, aby rozwijać idee i wartości, w które wierzymy i rozwijamy dzięki Targowi. Sercem zawsze związani z krakowskim Podgórzem.

Nasze wartości:

  • naturalnie
  • lokalnie
  • bezpośrednio