Slow Chef Festival

Slow Chef Festival to wspólny projekt Targu Pietruszkowego i convivium Slow Food Kraków. Od czerwca do października w sześć wybranych sobót na Targu Pietruszkowym spotka się para szefów kuchni, których zadaniem będzie przygotowanie w formule live cooking degustacji (po kilkadziesiąt porcji) dań, do których wykorzystane zostaną wyłącznie produkty z “Pietruszki”. Będzie zatem bardzo lokalnie i sezonowo, a przy tym z głębszym przesłaniem: produkty targowych wystawców powstają bowiem w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dla przyrody i jej bioróżnorodności.

Czytaj dalej

Zaproszenie do gotowania podczas Slow Chef Festival przyjęli szefowie i szefowa kuchni, którym bliska jest filozofia ruchu Slow Food. Są wśród nich: Łukasz Cichy (Biała Róża), Michał Cienki (Pracownia Cukiernicza Assiette), Grzegorz Fic (Albertina Restaurant&Wine), Marcin Filipkiewicz (restauracja Hotelu Copernicus), Paulina Gulajska (Dworek Gościnny w Szczawnicy-Zdroju), Miłosz Kowalski (Halicka Eatery&Bar) i Marcin Sołtys (Filipa18 Food Wine Art), a także sąsiad “Pietruszki” z dzielnicy Podgórze – Wiktor Kowalski (Solna 1). Niebawem dołączą do nich kolejne nazwiska.

Wszystkie edycje festiwalu odbędą się rzecz jasna na krakowskim Targu Pietruszkowym (budynek KS Korona i Plac Niepodległości), jedynym w Krakowie targowisku, na którym sprzedają wyłącznie drobni lokalni rolnicy i producenci żywności z pominięciem pośredników, zgodnie z podejściem „od pola do stołu”. To właśnie dzięki promocji zrównoważonego rolnictwa Targ Pietruszkowy, jako jedyny w Polsce, został zaproszony przez Slow Food do sieci Earth Markets (Targów Ziemi), których na świecie jest obecnie zaledwie 74.

– Zgodnie z hasłem Slow Foodu “dobre, czyste, sprawiedliwe”, jednym z celów działań Fundacji Targ Pietruszkowy jest zapewnienie konsumentom jakościowej i sezonowej, produkowanej w zrównoważony sposób żywności, a sprzedającym u nas rolnikom – uczciwego wynagrodzenia za ich wysiłek przy uprawie, hodowli i produkcji – podkreśla Karolina Jarmołowska, wiceprezeska Fundacji. – Chcemy też wzajemnie edukować i sieciować naszych wystawców oraz przedstawicieli gastronomii, aby produkty z “Pietruszki” szerzej znalazły się w sezonowych kartach dań. Zatem dla nas to świetna wiadomość, że tylu znakomitych szefów kuchni będzie miało okazję jeszcze lepiej poznać “pietruszkowe” przysmaki od podszewki i przygotować z nich własne kreacje.

Pierwsza edycja Slow Chef Festival odbędzie się 5 czerwca, kiedy przy stacjach do gotowania spotkają się Grzegorz Fic i Michał Cienki. Kolejne, bardzo specjalne wydarzenie przypadnie 3 lipca, jako część obchodów 8. urodzin Targu Pietruszkowego, a następne terminy przewidziano na sierpień, wrzesień i październik. Szczegółów warto szukać na fanpage’u Targu Pietruszkowego na Facebooku: https://www.facebook.com/targpietruszkowy. oraz na specjalnym wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/482803906340772?ref=newsfeed

Slow Chef Festival jest wspierany przez Slow Food International, a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Earth Markets (Targi Ziemi)

To międzynarodowa sieć targów, które działają zgodnie z zasadami ruchu Slow Food

Głównymi bohaterami są drobni, rzemieślniczy producenci. Sprzedają tylko to, co wyprodukują, i osobiście ręczą za jakość swoich produktów.
Na stoiskach targów sieci Earth Markets znajdziecie tzw. dobrą, czystą i uczciwą żywność (ang. good, clean, fair food): produkty są lokalne, świeże i sezonowe; powstają z poszanowaniem środowiska i pracy producentów; oferowane są po sprawiedliwych cenach zarówno dla kupujących, jak i dla sprzedających.
Targi Earth Markets to miejsca, gdzie można kupić produkty wysokiej jakości, ale również przestrzenie do budowania społeczności, wymiany doświadczeń i działań edukacyjnych.
Targ Pietruszkowy to miejsce, w którym sprzedają wyłącznie drobni lokalni rolnicy i producenci żywności z pominięciem pośredników, zgodnie z podejściem „od pola do stołu”. To właśnie dzięki krótkiemu łańcuchowi dostaw i promocji zrównoważonego rolnictwa Targ Pietruszkowy to jedyny w Polsce, i jeden z 74 na świecie, targ sieci Earth Markets.

Więcej informacji

Ark of Taste (Arka Smaku)

Arka Smaku podróżuje po świecie, zbierając wysokiej jakości produkty wytwarzane na niewielką skalę, które należą do kultur, historii i tradycji całej planety – to niezwykłe bogactwo owoców, warzyw, ras zwierząt, serów, chlebów, słodyczy i peklowanego mięsa…

Arka powstała, aby zwrócić uwagę na istnienie tych produktów oraz uwrażliwić na ryzyko ich zniknięcia w ciągu następnych kilku dziesięcioleci.
Światowa bioróżnorodność w rolnictwie i rodzinne systemy produkcji żywności prowadzone na niewielką skalę znalazły się w niebezpieczeństwie z powodu uprzemysłowienia, erozji genetycznej, zmiany nawyków konsumenckich, zmian klimatycznych, wyludniania terenów wiejskich oraz konfliktów.
Arka Smaku to zachęta, aby podjąć działania – w niektórych przypadkach chodzi o ponowne odkrycie produktu dla naszych stołów, producenci potrzebują wsparcia i możliwości opowiedzenia swojej historii; w innych, jak np. w kwestii zagrożonych dzikich gatunków, lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie lub rezygnacja z ich spożycia, aby chronić te gatunki i wspierać ich odtwarzanie.

Więcej informacji

Slow Food Cooks’ Alliance (Sojusz Kucharzy Slow Food)

Sieć kucharzy z całego świata, którzy dbają o bioróżnorodność żywności

Kucharze z restauracji, bistro, stołówek i kuchni ulicznych, którzy wspierają drobnych producentów. To strażnicy bioróżnorodności, którzy na co dzień w swoich kuchniach używają produktów z Prezydiów Slow Food i Arki Smaku, a także lokalnych owoców, warzyw i serów.
Kucharze umieszczają nazwiska producentów w menu, aby zwiększyć widoczność ich pracy. Sojusz Kucharzy to podróże, nawiązywanie kontaktów oraz udział w różnych wydarzeniach i wspólnym gotowaniu.

Więcej informacji

Zostań członkiem Slow Foodu

Slow Food International to globalna organizacja zrzeszająca wszystkich, którym zależy na dobrej, czystej i sprawiedliwej żywności. Dzięki projektom realizowanym na całym świecie wspiera m.in. walkę o zachowanie bioróżnorodności w rolnictwie, ocalenie pszczół, zrównoważoną hodowlę zwierząt, zachowanie ginących gatunków i odmian roślin, czyste gleby, powietrze, morza i oceany i znacznie więcej. Siłę Slow Foodu stanowią jego członkowie, zjednoczeni wspólną ideą dbałości i szacunku do żywności. Oto jak i Wy możecie zostać jej członkami:

1. Wejdź na slowfood.com i kliknij na przycisk “JOIN US” u góry strony.
2. Kliknij “Choose your location” i z listy wybierz Polskę.
3. Wybierz długość okresu członkowskiego (1 lub 3 lata).
4. Wybierz rodzaj członkostwa i wysokość składki.
5. Wypełnij formularz z danymi. Pamiętaj, by przy wyborze convivium zaznaczyć “Kraków”.
6. Dokonaj płatności i dołącz do wspólnoty ruchu Slow Food.

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyłączną odpowiedzialność za treść strony ponosi Fundacja Targ Pietruszkowy, a CINE nie odpowiada za użytek, jaki można zrobić z informacji zawartych na niniejszej stronie.